zaboravljena lozinka

CSS3 Drop Down Menus Css3Menu.com

Novi Postovi Lista Korisnika Pravila Pretraga RSS

Page 1 of 11
Forum » Obrazovanje » Istorija » Egipat i njegove tajne !!!
Egipat i njegove tajne !!!
NecijamalaDatum: Sreda, 06.11.2013, 0:12 AM | Poruka broj # 1

Egipatska kraljica Kleopatra navodnom je lepotom nadahnula mnoge umetnike, pomutila pamet i Cezaru i Marku Antoniju, ali novčići iz njenog doba pokazuju da ipak nije bila toliko prekrasna. Na njima je prikazana kao žena velikog nosa, izbočene brade i tankih usana.

I uz Tutankhamona se vežu mnogi mitovi, a jedan od njih je da su svi koji su ulazili u njegovu grobnicu umirali pod sumnjivim okolnostima. Zapravo je od 58 istraživača samo njih osmero umrlo u 12 godina, što demantuje mit da je na njih bačeno prokletstvo.

Za stare Egipćane se govori i kako su zbog gradnje veličanstvenih piramida, te složenih metoda mumificiranja, bili opsednuti smrću, ali oni su time slavili život. Želeli su da im i na drugom svetu bude tako lepo kao za vreme života, pa su zato u grobnicama imali različite predmete.

Piramide nisu gradili robovi

Nagađanja da su robovi sagradili piramide prvi je rekao grčki istoričar Herodot u petom veku pre nove ere. Ali dokazano je kako su do piramida bili zakopavani njihovi graditelji, a ta čast nije mogla pripasti robovima. Graditelji su bili najveštije zanatlije starog Egipta.

Nisu zakopavali sluge sa vladarima
Od njih 300-tinjak samo su dva faraona odredila da se nakon njihove smrti ubiju i sluge te zakopaju sa njima. Umesto sluga, većina ih je ipak sa sobom u grob dala ponela figurice sluga, koje bi im morale pomagati na drugom svetu.

Hijeroglifi nisu opasne kletve

Mnogi veruju kako su hijeroglife izmislili stari Egipćani, ali njih su zapravo u Egipat doneli osvajači iz zapadne Azije. Mit je i da hijeroglifi sadrže kletve i vradžbine, ali većina ih je zapravo bezazlena te opisuje istorijske događaje.

Egiptologija nije „zaboravljena“

I dalje se pronalaze nova otkrića vezana uz stari Egipat. Tako je nedavno iz Velike piramide izvučen “solarni brod”, kojim je bog Sunca Ra išao u boj protiv boga tame Apepa.

Znate li VI neku EGIPATSKU tajnu... pisite da i mi znamo biggrin
Alice-In-ChainDatum: Subota, 16.11.2013, 1:19 PM | Poruka broj # 2

Quote Necijamala ()
Znate li VI neku EGIPATSKU tajnu... pisite da i mi znamo

Istraživači koji su ulazili u tamnice i umirali, su oni koji su prvi put tamo kročili ili otvarali neke zapečaćene stvari. Ali ne zbog prokletstva već zbog hemijskih nekih jedinjenja i loših supstanci koje su udisali bar tako pročitah negde kod ispitivanja nekih naučnika, kasnije je to isparavalo i nije niko obolevo i umirao te je bezbedno to izgleda sad posetiti i obići.
-Robovi,sluge ili egipćani su učestvovali ili barem živeli pored piramida jer su nađene tokom iskopavanja njihove stvari, kosti posuđe i skloništa u okolini piramida.
- Egipćani su bili astrolozi veliki pa zapisi, predmeti, sarkogafi i razne stvari su imali elemente toga. Položaj planeta, zvezda utiče po današnjoj nauci na bioritam čoveka i prirodu uopšteno. Neki primer toga je recimo plima i oseka, pomračenje sunca kao i promene u ponašanju kod životinja, ljudi i biljaka. Sad ta oblast i uticaji su slabo izučavani u novijoj istoriji osim u raznim teorijama i tezama. Te verovatno egipatske relikvije, građevine i slično imaju neki uticaj na čoveka zbog toga a ne nekih prokletstava ali povezivanje svega toga je za nas još uvek misterija te se smatra magijom il praznom pričom. Ima tu nešto al nezna se šta, u srednjem veku su spaljivali žene koje su lečile stanovništvo lekovitim travama kao veštice. Čovek koji nezna uvek onda to objašnjava natprirodnim, kletvom ili zlom. Ja sam logičar po prirodi te verujem da sve se može objasniti biggrin
LanaDatum: Subota, 16.11.2013, 5:44 PM | Poruka broj # 3

To je brdo kamenja koje se sastoji od oko dva i po miliona kamenih blokova, teških od dve do sedamdeset tona! Ipak, Velika piramida ne izaziva pažnju samo zbog svoje veličine. Postoji čitav niz fenomena u vezi sa ovim objektom, koji izazivaju sve veće interesovanje, a u Egiptu se i danas smatra da se u njoj pojavljuju bestelesna bića, aveti prošlosti i duhovi podzemnog sveta.

Vekovima se prepričavaju priče o tajanstvenim silama koje se, posebno noću, kreću hodnicima piramide. Egipćani su čvrsto uvereni da bi čovek koji bi preko noći ostao u piramidi, ili bio ubijen od strane misterioznih sila ili nateran u ludilo. Godine 1930. dr Paul Brunton otišao je u Egipat sa namerom da utvrdi ima li istine u 'sujeverju' Egipćana.
Za dobijanje dozvole da provede noć u piramidi bilo mu je potrebno nekoliko meseci jer egipatske vlasti nisu htele da preuzmu odgovornost za moguće posledice. Prijatelji su ga ubeđivali da odustane i pokušavali da mu dokažu da niko od onih 'koji su uznemirili mir faraona nije prošao nekažnjeno'. Nepokolebljivi Brunton je na kraju, ipak, dobio dozvolu da ostane u piramidi posle zalaska sunca, uz napomenu da će gvozdena vrata, koja se, uobičajeno, zaključavaju svake večeri, biti zaključana bez izuzetka i one noći kada on bude bio unutra.
Svoje doživljaje u Keopsovoj piramidi dr Paul Brunton je opisao u knjizi 'A Search in Sacred Egypt' koju je izdao 1936. godine u Londonu.
Po ulasku u piramidu suočio se sa velikim brojem slepih miševa koji su lepršali kroz hodnike i naletali na njega. Uspeo je da dođe do centralne odaje piramide, takozvane Kraljevske sobe, a onda je seo pored velikog kamenog sarkofaga i ugasio baterijsku lampu. Sve vreme je imao utisak da nije sam i da se oko njega zbivaju čudne stvari. Bio mu je potreban veliki napor da ostane budan. Iznenada, u jednom trenutku 'senke su počele da se pomeraju, povremeno stvarajući mnogo definisaniji oblik, i neprijatne crte lica su se iznenada približile. Grozne slike su postale jasne u mome mozgu. Onda se mračna prikaza uvećala, podišla me je jeza od njenog pogleda pravo u mene, i podigla je svoje ruke kao da preti i kao da želi da ja pokažem strahopoštovanje.
Najzad je nastao vrhunac. Monstruozne kreacije, užasi podzemnog sveta formirali su groteskne ludosti, a čudni odbojni aspekti skupljali su se oko mene. Nekoliko minuta sam doživljavao nešto što nikada neće iščeznuti iz mog sećanja.
Posle ovoga nastao je mir. Cela kamena konstrukcija odisala je tišinom. Onda se osetilo jedno novo prisustvo. Atmosfera se promenila od loše i preteće do čiste i umirujuće. Oni koji su došli izgledali su drugačije od običnih ljudi, sa svetlim izrazom lica polubogova. Posle prve figure pojavila se još jedna, i posle razgovora sa njom dobio sam osećaj izuzetne slobode'.
Godine 1798. Napoleon Bonaparta je proveo nekoliko sati u centralnoj odaji Keopsove piramide. Opis njegovih doživljaja dao je Peter Tompkins u knjizi 'Secrets of Tje Great Pyramid': 'Kada je izašao, general je bio vrlo bled i impresioniran. Kada su ga pitali da li je doživeo nešto misteriozno, on je rekao da ne želi da govori o teme i da mu to pitanje više ne postavljaju. I posle mnogo godina Napoleon je odbijao svaki razgovor o svojim iskustvima koje je doživeo unutar Velike piramide. Jednom prilikom samo je napomenuo da je tamo primio izvesne utiske o svojoj sudbini. Na Svetoj Jeleni, neposredno pred smrt, rakao je Las Casesu: 'Ne, ne vredi. Nikada mi ne biste poverovali'!

#What Makes You Beautiful?
muharemhuskic7Datum: Sreda, 20.11.2013, 2:52 AM | Poruka broj # 4

Meni je ovo sve zanimljivo, ali alternativni historičari smatraju da su asteci bili prvi graditelji piramida u 14. stoljeću (novi svijet). S moje tačke gledišta je prihvatljivo da su egipćani prvi graditelji piramida, nama najpoznatija je Keopsova piramida grobnica faraona Kufua u Gizi, kojeg su stari grci zvali Keops.Graditeljem se smatra Hemiunu Kufuov nećak.
Smatra se da je oko 100 000 ljudi gradilo piramidu punih 20 godina. Svaki je kamen visok 2 m, a neki su dugi 5 m.
Blokovi vapnenca i granita od kojih je sagrađena ova piramida i koji su vađeni iz kamenoloma na lijevoj obali Nila dopremani su čamcima niz rijeku. To se moglo raditi jedino u proljeće, kada se Nil izlijevao, pa je zato trebalo 20 godina i oko 500 000 plovidaba da se donese potrebna količina kamena. Pošto bi se kameni blokovi prevezli, grupa ljudi je vukla blokove, od kojih je svaki težio 2 tone,na saonicama uz put. Zatim su ove blokove uredno redali, a druga grupa ljudi ih je izvlačila do mjesta gdje se gradila piramida.
Kada je sagrađena, piramida je bila visoka 145.75 m, ali se tokom godina smanjila za 10 m. Površina piramide bila je prekrivena veoma glatkim, gotovo skoro neprimjetnim vapnencem. Piramida se sastoji od oko 2 300 000 kamenih blokova. Na sjevernoj je strani ulaz. Unutrašnjost piramide čine tri prostorije povezane mnogobrojnim hodnicima. U srcu piramide je kraljeva odaja, gdje je smješten sarkofag od crvenog granita.
Kut stranica u odnosu na osnovicu iznosi 51° i 51', a svaka je stranica pažljivo orijentirana prema jednoj od četiriju strana svijeta. Horizontalni je presjek građevine u bilo kojem dijelu kvadratan, a dužina stranica osnovice iznosi 229 metara. Dužnosnici koji su služili Kufua dali su podići svoje grobnice oko njegove piramide. To su mastabe, a u njima su pokapani i članovi kraljevske obitelji.
Godine 1954. u jami pokraj Kufuove piramide pronađena je netaknuta lađa duga oko 48 i široka oko 5 metara. Nakon 16 godina rada ponovno je složena i izložena u modernoj zgradi nedaleko od nalazišta. happy wink

"Legends remember of deeds and heroes of deeds and courage." - Unknown author
"You know when you are in love and you can't fall asleep because, reality is finally better than your dreams" - Dr. Freud
LanaDatum: Sreda, 27.11.2013, 11:49 PM | Poruka broj # 5

Godine 1798. Napoleon Bonaparta je proveo nekoliko sati u centralnoj odaji Keopsove piramide. Opis njegovih doživljaja dao je Peter Tompkins u knjizi 'Secrets of Tje Great Pyramid': 'Kada je izašao, general je bio vrlo bled i impresioniran. Kada su ga pitali da li je doživeo nešto misteriozno, on je rekao da ne želi da govori o teme i da mu to pitanje više ne postavljaju. I posle mnogo godina Napoleon je odbijao svaki razgovor o svojim iskustvima koje je doživeo unutar Velike piramide. Jednom prilikom samo je napomenuo da je tamo primio izvesne utiske o svojoj sudbini. Na Svetoj Jeleni, neposredno pred smrt, rakao je Las Casesu: 'Ne, ne vredi. Nikada mi ne biste poverovali'!

#What Makes You Beautiful?
Forum » Obrazovanje » Istorija » Egipat i njegove tajne !!!
Page 1 of 11
Search:

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [VIP] [Korisnik]

Recepti kolaci    Filmovi sa prevodom    Erotske price

Copyright Online sa Prevodom © 2012-2016